Bielactwo nabyte

Bielactwo nabyte polega na występowaniu ograniczonych, od-barwionych plam z charakterystycznym przebarwieniem na obwodzie. W obrębie ognisk odbarwień na głowie lub w okolicy pach włosy są siwe. Występować może w każdym wieku. Najczęściej umiejscowione są na twarzy, tułowiu i kończynach. Zmiany mogą zajmować duże przestrzenie skóry, przebieg jest przewlekły. Choroba może się cofać samoistnie.

Przyczyna występowania zmian nie jest znana i dlatego nie jest możliwe leczenie przyczynowe. Pewną rolę mogą odgrywać przeżycia i stresy nerwowe oraz zaburzenia hormonalne (np. tarczycy). Pewną poprawę w leczeniu można osiągnąć, stosując miejscowo (tylko na plamy odbarwione) preparaty światłouczulające (np. pochodne psoralenów, sok z dziurawca itp.), a następnie naświetlanie promieniami nadfioletowymi lub słońcem.

Leczenie jest trudne i może być prowadzone tylko przez doświadczonych dermatologów. Niewłaściwe postępowanie może prowadzić do poważnych oparzeń skóry. Leczenie trwa zwykle bardzo długo (wiele miesięcy), a poprawę udaje się uzyskać tylko u pewnego odsetka pacjentów. Stosuje się także preparaty uspokajające. Plamy bielacze można także tuszować.