Cellulit

Z niemieckiego nazywana „skórką pomarańczową”, z francuskiego „skórką cytrynową”. Jest to defekt skóry i tkanki podskórnej występujący u kobiet zwykle po 50 roku życia. Na pośladkach, udach, biodrach i czasami na ramionach u osób otyłych obserwuje się obraz odpowiadający „pikowanemu materacowi” lub „skórce pomarańczowej” z rozszerzonymi ujściami porów skórnych.

Jest to przerost tkanki tłuszczowej podskórnej oraz przedostawanie się cząstek tłuszczu do tkanki łącznej, bezpośrednio nad tkanką podskórną. Budowa tkanki łącznej ulega zmianie, wytwarza się w tej okolicy obrzęk. Pewną rolę odgrywają czynniki hormonalne, dlatego zmiany pojawiają się m. in. w okresie klimakterium. Choroba łączy się z ograniczoną otyłością, niewielkim obrzękiem i rozszerzeniem naczyń limfatycznych. Może towarzyszyć jej niewielka bolesność lub uczucie napięcia skóry.

Leczenie jest trudne. Przy odchudzaniu się (w zasadzie korzystne) mogą występować dodatkowo fałdy i bruzdy, które pogarszają efekt kosmetyczny. Lepsze wyniki daje fizykoterapia (masaże podwodne, bicze wodne, masaże). Poleca się także preparat enzymatyczny Izomukaza w postaci doustnej, maści i czopków.