Choroba Favre-Racouchot

Choroba Favre-Racouchot charakteryzuje się występowaniem zaskórników i cyst łojowych zamkniętych, dlatego właśnie może być zaliczana do grupy zmian trądzikowych i stanowi ich odmianę. Występuje w starszym wieku i uzupełnia obraz tzw. skóry starczej. Może być również zaliczana do posłonecznych zmian skóry, gdyż występuje po wielu latach nasłoneczniania osób o skórze łojotokowej, stąd inna nazwa – elastoza posłoneczna.

Chorobę tę spostrzega się u osób łojotokowych w wieku starszym, szczególnie u mężczyzn w okolicy skroni, zewnętrznych kącików oka, powiek dolnych i policzków w postaci licznych zaskórników, otwartych, tkwiących w zmarszczkach, bruzdach i fałdach popularnie zwanych „kurzymi łapkami”.

Leczenie polega na systematycznym oczyszczaniu skóry tej okolicy z zaskórników. Po przygotowaniu skóry w gabinecie kosmetycznym dokonuje się mechanicznego usunięcia zaskórników i zamknięcia rozszerzonych ujść gruczołów łojowych (porów) za pomocą płynów ściągających i galwanizacji. U osób starszych istnieje szczególna skłonność skóry do powstawania zmian usposabiających do powstawania nowotworów złośliwych, szczególnie rogowacenia starczego.