Dawkowanie witamin

Dawkowanie witamin w całej tej grupie preparatów powinno być jednakowe i opierać się na opublikowanych do tej pory danych co do miejscowego działania leczniczego witamin na skórę. Obok stosowanych w przemyśle kosmetycznym gotowych zestawów witaminowych, krajowych lub zagranicznych, źródłem witamin mogą być również wyciągi roślinne (olej karotenowy, olejek avocado, kiełki pszeniczne, olejek z kozłka lekarskiego, używany jako zapach do kosmetyków i wiele innych), w których zawartość witamin nie jest dokładnie określona, a których działanie jest często pod znakiem zapytania.

W niektórych przypadkach wykazano, że witaminy przechodzą przez skórę i dają wynik ogólny oraz miejscowy, jeżeli użyte są w wystarczająco wysokich dawkach. Pozostaje wiele zagadnień do wyjaśnienia na temat stężenia i stopnia przenikania, dokładnego wpływu dawki na wynik miejscowy i ogólny, na stopień wchłaniania witamin przez skórę, lub też ich inaktywowania po zastosowaniu. Nie jest także dostatecznie wyjaśniona zależność podłoża, na które stosuje się witaminy, od ich działania czynnego. Uważa się za pewne, że mogą przenikać tylko witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, a więc witaminy A, D, E, F. Najlepiej opracowane są dane dotyczące działania witaminy A. Stosowanie pozostałych witamin w preparatach miejscowych, np. kremach, nie znajduje w chwili obecnej uzasadnienia, np. witamina C ulega szybkiemu rozkładowi (utlenianiu).

Dawkowanie witaminy D waha się do 20 do 250 j.m. na 1 g kremu, przy czym łączy się ją zwykle z witaminami A i E (patenty USA). Na podstawie tych skąpych danych należy polecać dodawanie od 50 do 100 j.m. witaminy D2 na 1 g podłoża. Witamina D w preparatach kosmetycznych:

– krem półtłusty Aloe (Pollena),

– krem dla dzieci Jacek i Agatka (Pollena),

– krem Anna (Kamelia),

– maseczka żółwiowa

– maseczki ziołowe (nasiona kozieradki, marchew zwyczajna),

– maseczki ze świeżych pomidorów.

Witamina E

Witaminę E stosuje się w poronieniach, zanikach mięśniowych, w niektórych niedokrwistościach, w stanach skurczowych naczyń krwionośnych, w kolagenozach oraz w miażdżycy. Poza tym przy trądziku pospolitym i różowatym, troficznych zaburzeniach skóry, włosów i paznokci. Dawka dzienna witaminy E waha się w granicach 30-300 mg. Witamina E jest związkiem mało toksycznym i nie opisano poważniejszych objawów ubocznych w czasie jej stosowania.

Witamina E w preparatach kosmetycznych: działanie witaminy E w leczeniu miejscowym nie jest dokładnie poznane. Opierając się jednak na analogii z działaniem ogólnym znajduje ona czasami zastosowanie w preparatach kosmetycznych używanych na skórę suchą, zwiotczałą, pomarszczoną i starczą. Teoretyczne uzasadnienie jej działania tą drogą nie jest znane.