Początek historii kosmetyki

Początek historii kosmetyki, podobnie jak początki wszystkich kultur, zbiega się ze stworzeniem świata, tak jak opisuje je Biblia, co najmniej zaś z pierwszymi ludźmi, żyjącymi po zesłanym przez Boga wielkim potopie, który przeżyli tylko Noe i jego rodzina. Jest to okres najstarszej kultury sumeryjskiej, w której już – dzięki wykopaliskom – możemy znaleźć dowody istnienia sztuki upiększania.

Przykładem jest przepiękne nakrycie głowy królowej sumeryjskiej, wyglądające następująco: grubo podbita peruka była owinięta trzema sznurami paciorków z lapis lazuli i czerwonego krwawnika. Z dolnego sznura zwisały złote pierścienie, z drugiego złote liście bukowe, z trzeciego liście wierzbowe i złote kwiaty. Nad tym wszystkim tkwił pięciozębny grzebień, ozdobiony złotymi kwiatami z inkrustacją z lapis lazuli. Spiralne złote druciki zdobiły skronie: ciężko zwisały złote kolczyki w kształcie półksiężyca.

Katarzyna Woolley – badaczka angielska – na podstawie znalezionej czaszki z owych czasów wymodelowała głowę królowej, która niegdyś nosiła te klejnoty. Z ornamentów ceramicznych zorientowała się w rodzaju noszonych wówczas fryzur, złote zaś opaski poinformowały ją o proporcjach peruki. Model ten, znajdujący się obecnie w University Museum of Philadelphia, można uważać za bardzo bliski rzeczywistości. Dowodzi on nam, jak wysoki był poziom zarówno obróbki szlachetnych metali, jak i sztuki upiększania pięć tysięcy lat temu.

Wśród cennej biżuterii znalezionej w grobach królewskich w Ur przez Leonarda Woolleya znajdują się okazy, których nie powstydziłby się Cartier ani żaden inny wielki jubiler paryski. Starożytny Babilon, który wyrósł na podstawach kultury sumeryjskiej, stanowi również cenne źródło historii kosmetyki. Na podstawie dostępnych źródeł dochodzimy do wniosku, że zarówno higiena, kosmetyka pielęgnacyjna, jak i upiększająca w starożytnym Babilonie osiągnęły bardzo wysoki poziom. Dowodem tego są: luksusowe łazienki (w niektórych domach z odpływem wody), przepisy higieniczne dotyczące kąpieli przed stosunkiem i po stosunku, znane wówczas środki higieniczno-kosmetyczne (środki zmydlające, depilatory, olejki natłuszczające skórę i olejki zapachowe), roślinne preparaty upiększające (pudry, róże, szminki do oczu – głównie z antymonu), perfumy otrzymywane w prosty sposób z płatków róż i kwiatu pomarańczy zanurzonych w wodzie, środki tuszujące defekty kosmetyczne (protezy zębowe z polerowanego drewna, kości słoniowej, złota lub srebra), „nezemy” (złote kółka zawieszone w przegrodzie nosowej, a służące do zasłaniania braków uzębienia) oraz bogata biżuteria ze srebra i złota, upiększająca nie tylko kobiety, ale i mężczyzn.