Preparaty wielowitaminowe

Preparaty wielowitaminowe zawierają dawki innych leków geriatrycznych, jak hormony, nowokaina, substancje lipotropowe oraz składniki mineralne i tzw. elementy śladowe, czyli minimalne dawki różnych metali, jak żelazo, arsen, kobalt, mangan i inne. Są one potrzebne do odnowy krwi, a poza tym spełniają ważną rolę w przemianie materii. Teraz zapoznamy się z ujemnymi stronami kuracji witaminowych. A więc:

Szybko i dyskretnie, przyjeżdżamy do domu pacjenta – www.Odtruwamy.pl – Natychmiastowa ulga. Doświadczeni lekarze. Bezpłatny dojazd.

– Wzmagają apetyt, co może prowadzić do niepożądanej nadwagi u osób starszych.

– Powtarzane częściej tracą swą skuteczność po doprowadzeniu do pewnego nasycenia ustroju, a wtedy zjawia się groźba przedawkowania.

– Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach A, D, E, gromadząc się w ustroju w zbyt dużej ilości, mogą wywierać działanie toksyczne.

– Większe dawki witaminy D uszkadzają naczynia, potęgując zmiany miażdżycowe.

Witaminy rozpuszczalne w wodzie B i C nie są szkodliwe, gdyż podane w nadmiarze wydalają się z moczem, przeciwwskazane jednak jest podawanie doustne witaminy C przy skłonnościach do nadkwaśności, gdyż sama jest kwasem (askorbinowym).

Naturalnym preparatem witaminowym są drożdże, które również wypróbowano w celu odmładzania. Niektórzy gerontolodzy dla zachowania młodości polecają codzienne spożywanie drożdży, hollywoodzki lekarz, Geyelord Hauser, w swej diecie propagowanej pod hasłem: „Pozostań młody i żyj dłużej” poleca 4 razy dziennie wypijać łyżkę drożdży piwnych w szklance mleka lub mlecznej kawy, poza tym zabrania picia innych napojów. Znacznie prostszy sposób podaje prof. Muszyński: nieco drożdży piekarniczych (1-2 dag) z 1 łyżeczką cukru i ciepłą wodą (1/2 do 2/3 szklanki) dobrze wymieszać i odstawić na 15 minut, pić 1 raz dziennie przez kilka tygodni.

Ponieważ drożdże zawierają dużo witamin z grupy B, działających bardzo korzystnie (zwłaszcza na skórę), niekiedy już po 10 dniach takiej kuracji można osiągnąć dobry efekt kosmetyczny (np. przy łojotoku, trądziku, czyraczności). Przy takim podawaniu gaz wydzielany przez drożdże powoduje chwilowe wzdęcie żołądka, co może wywierać niekorzystny wpływ na ludzi chorych na żołądek lub serce przez ucisk na ten narząd. W szerokiej dyskusji na temat: martwe czy żywe drożdże, obecnie zwyciężyli zwolennicy podawania martwych drożdży (np. zabitych wrzącą wodą). Żywe drożdże natomiast mogą rozmnażać się w przewodzie pokarmowym i nawet odbierać witaminy ustrojowi.

Przemysł farmaceutyczny produkuje zabite i odpowiednio spreparowane drożdże w postaci specjalnie wykonanych tabletek. Kuracji drożdżowej nie należy przeprowadzać na własną rękę, lecz tylko na zlecenie i pod kontrolą lekarza. W kosmetyce, a szczególnie w kosmetyce wieku starszego, istotne znaczenie ma miejscowe stosowanie witamin. Jest to sprawa stosunkowo rzadko omawiana, a różne wiadomości podawane na ten temat są sprzeczne i nie zawsze krytyczne. Omówimy pokrótce to zagadnienie. Wydaje się, że nie należy odróżniać leków i kosmetyków z zawartością witamin, lecz traktować je jako jedną grupę preparatów leczniczo-kosmetycznych, których stosowanie jest celowe, zarówno dla odżywienia skóry, jak i uzupełnienia braków witaminowych.